Sami Välimäki hiillostaa Etelä-Carolinan huipputurnauksessa kärkikymmenikköä - Golfpiste.com

27.5.–3.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][14]
KilpailuaSuomalaista

27.5.–3.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][14]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Sami Välimäki hiillostaa Etelä-Carolinan huipputurnauksessa kärkikymmenikköä

Sami Välimäen hyvä vire jatkui RBC Heritage -kilpailun toisella kierroksella. Kuva: Getty Images

Välimäki pelasi myös perjantaina kuutosella alkavan tuloksen.

Sami Välimäen (-6) turnaus Hilton Headin saarella Etelä-Carolinassa etenee myönteisissä merkeissä. Hän pelasi RBC Heritagen tuulisessa säässä pelatulla toisella kierroksella tuloksen 69, eikä matkaa top 10:een ole kuin yksi lyönti.

Sijaa 13 jakavan suomalaisen kierroksen paras vaihe osui etuysin puoliväliin, jossa hän teki perätysten päivän kaikki kolme birdieään. Perjantain ainoa bogey tuli 10. reiällä, kun Välimäki ei onnistunut upottamaan 1,5-metristä par-puttiaan.

Hän oli kokonaisuuteen tyytyväinen, vaikka harmitteli laadukkaiden birdie-paikkojen hiipumista kierroksen edetessä.

”Ihan ok kieppi. Etuysi oli vahvaa tekemistä, mutta takaysillä en päässyt enää paikoille. Super-taistelu pelasti muutaman parin”, kuuden lyönnin päässä kärkeä tähyilevä Välimäki sanoi.

Pisimmän birdie-puttinsa Välimäki upotti kolmosella yli 6,5 metrin etäisyydeltä ja 14. reiällä hän pyöräytti sisään yli seitsemänmetrisen par-putin. Tärkeitä onnistumisia olivat myös 13:lla ja 15:llä noin 1,5 metristä pelastetut parit.

Tilastollisesti kierroksen paras osa-alue oli totutusti lähestymiset, jonka strokes gained -lukema +1,064 riitti 20 parhaan joukkoon. Avaukset ja lähipeli jäivät tarkkuutta vaativalla Harbour Town Golf Linksillä jonkin verran miinukselle.

Välimäki jatkaa kilpailun toiseksi parhaana eurooppalaisena, edellään vain neljättä sijaa jakava Englannin Tommy Fleetwood (-9). Hän saa kolmannella kierroksella seuraa syksyllä USA:n Ryder Cup -joukkuetta kipparoivasta Keegan Bradleystä, jonka uran kovin saavutus on PGA Championshipin voitto vuodelta 2011. Kaksikon startti on kello 19.35 Suomen aikaa.

Turnauksen kärjessä jatkaa avauspäivänä kenttäennätystä sivunnut Justin Thomas (-12). Hän on johtanut edellisen kerran PGA Tourin kilpailua 36 reiän jälkeen yli neljä vuotta sitten, ja edellisestä voitostakin on jo lähes kolme vuotta.

Päivän kovimman tuloksen, 64, pelannut Si Woo Kim ja Russell Henley (-10) jakavat toista sijaa, kaksi lyöntiä Thomasista.

RBC Heritage on kauden viides Signature-kilpailu. Jaossa on 20 miljoonan dollarin palkintopotti, josta voittaja lohkaisee 3,6 miljoonaa taalaa.

Lue seuraavaksi: Sami Välimäki haastoi PGA Tourin isot tähdet heti avauskierroksella

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (12 kpl)